Rekomendacijos tėveliams
- Smulkiau
- Atnaujinta: 2022 m. kovo 14 d., Pirmadienis 10:41
- Peržiūros: 640
Rekomendacijos tėveliams, kaip nustatyti vaikams elgesio taisykles
Kad vaikai Jus suprastų ir paklustų, turite jiems aiškiai įvardinti, kokio elgesio iš jų tikitės. Jei susiduriate su pavojingu, nepagarbiu ar netinkamu vaiko elgesiu, turite iš anksto įspėti ramiai pasakydami, kokios bus tokio elgesio pasekmės. Duokite vaikui progą pasitaisyti ir pasidžiaukite, kai jis įvykdo Jūsų prašymą. Jei vaikui nepavyksta keisti elgesio, reikėtų įgyvendinti įvardintą pasekmę, nesileidžiant į derybas. Turėtumėte atsakingai rinktis žodžius ir nesigriebti neįgyvendinamų grasinimų ar gąsdinimų. Jūsų pasikarščiavimai tuo metu gal ir nuramintų Jūsų išdykėlį, tačiau ilgainiui jį gali išmokyti, kad Jūsų žodžiais negalima tikėti ir kad Jūsų prašymų klausyti neverta. Dar viena naudinga idėja yra ta, kad lengviau susitarti padeda vaikui duodamas pasirinkimas.
Kai tėveliai perpranta, kaip brėžti leistino elgesio ribas, jie dažnai pajunta palengvėjimą, nes tampa lengviau suvaldyti daugybę situacijų, kurios anksčiau virsdavo tikru košmaru. Kai ilgainiui ribos bei taisyklės įsitvirtina ir tampa įprasta gyvenimo dalimi, vaikai jas priima kaip natūralią tvarką ir nukreipia savo energiją tinkama linkme.
Ribų nustatymas neturi nieko bendra su draudimais ir bausmėmis. Ribos nukreipia, veda, padeda ir skatina, o draudimai ir bausmės, priešingai, palaužia vaiko valią ir parodo Jūsų galią.
Kartais reikalavimas laikytis taisyklių ir standartų, ribų nustatymas vaikus gali erzinti, tačiau ilgainiui bręsdami jie supranta, kad tėvai tokiu būdu nori ne pakenkti ar nubausti, bet priešingai, rūpinasi jų gerove.
Kai vaikus taisyklių mokote nuosekliai, jiems paaiškinate, jie supranta, ko iš jų tikimasi ir kaip derėtų pasielgti tam tikroje situacijoje. Norint pasiekti, kad nuo mažens vaikai įsisavintų svarbiausias elgesio taisykles ir iš jų gautų naudą ateičiai, reikia atsižvelgti į kai kuriuos aspektus kuriant taisykles šeimoje:
- Nustatant taisykles ar reikalavimus, reikia sudaryti galimybę vaikui išsiaiškinti, kodėl reikia jų laikytis. Su vaiku aptarkite, kada jų reikia laikytis ir kokios gali būti išimtys.
- Rengiant šeimos taisykles būtina įtraukti ir pačius vaikus, kad jie jaustųsi prisidėję prie taisyklų kūrimo.
- Prieš paskelbdami naujas taisykles vaikams, Jūs, kaip vaiko tėveliai, pirmiausia turite susitarti tarpusavyje.
- Suraskite tinkamą momentą paskelbti taisykles.
- Reikalavimus dėl elgesio standartų ar taisyklių laikymosi būtina išsakyti labai konkrečiai, kad vaikas žinotų, ko tiksliai iš jo reikalaujama.
- Laikytis taisyklių vaikus reikia pratinti kiek įmanoma anksčiau.
- Atsižvelkite į tai, kad vaikas auga, todėl numatykite galimybę keisti taisykles, atsižvelgdami į vaiko amžių ir gebėjimus.
- Norėdami, kad vaikai laikytųsi taisyklių, stenkitės būti taisyklių laikymosi pavyzdžiais.
- Siekiant įtvirtinti taisykles šeimoje, kurkite ir išlaikykite artimą kontaktą su vaikais.
- Stenkitės šeimoje sukurti aplinką, kurioje išvengti taisyklių laikymosi būtų neįmanoma.
- Mokykite vaiką nuosekliai ir sistemingai paklusti elgesio standartams ir taisyklėms. Būkite pasirengę įdėti daug pastangų, ypač pačioje pradžioje.
- Svarbu, kad mokymo pradžioje vaikui būtų keliamas vienas reikalavimas ar prašoma laikytis vienos taisyklės, bet ne kelių iš karto.
- Kai vaikas įvykdo Jūsų reikalavimą, nedelsiant jį už tai pagirkite.
- Už tam tikrų taisyklių laikymąsi vaiką galite paskatinti išpildydami kai kuriuos jo norus.
Parengė psichologė Violeta Sabanskienė